Pellet w rolnictwie: zastosowania, korzyści i możliwości rozwoju
Działalność rolnicza w wielu przypadkach wiąże się z koniecznością pozyskiwania znacznych ilości energii cieplnej potrzebnej do ogrzewania budynków. Zwykle ma to miejsce w gospodarstwach nastawionych na produkcję zwierzęcą i specjalizujących się w hodowli trzody chlewnej oraz drobiu. Dla utrzymania odpowiednich przyrostów masy utrzymywanych stad niezbędne jest wówczas zapewnienie we wnętrzu obiektów inwentarskich właściwej temperatury. W tym celu wykorzystuje się zazwyczaj nagrzewnice zasilane różnymi rodzajami opału. Często jest to olej lub gaz, jednak ich wysokie ceny skutecznie zniechęcają do takiego rozwiązania. Znacznie tańszą, a zarazem w pełni ekologiczną alternatywą jest więc używanie nagrzewnic wodnych podłączonych do kotłów centralnego ogrzewania. W tym przypadku wydatki będą o wiele niższe, jeżeli skorzysta się z oferty dobrego producenta pelletu. W Szczecinie opał tego typu jest dostępny w firmie Bodek z Dalewa, która sprzedaje również zrębki i drewno konstrukcyjne. Przekonajmy się, dlaczego warto używać pelletu i sprawdźmy, co go wyróżnia.
Czym jest pellet drzewny?
Pellet drzewny powstaje z silnie rozdrobnionego materiału, pochodzącego ze specjalnie prowadzonych upraw, a także pełnowartościowych pozostałości z obróbki tartacznej. Podczas produkcji masa drzewna po oczyszczeniu jest podgrzewana parą wodną, co pozwala na uwolnienie znajdujących się w nich lignin, które są w stanie połączyć jej fragmenty w całość. Dzieje się to za sprawą podwyższonego ciśnienia oraz nacisku, które umożliwiają na uzyskanie stosunkowo cienkich, lecz spoistych wałeczków. Po pocięciu i wystudzeniu mogą one zostać umieszczone w specjalnych big-bagach lub workach.
Jakie są zalety używania pelletu?
Pellet drzewny jest łatwo dostępny i stosunkowo tani. Jego cechą charakterystyczną jest dość wysoka kaloryczność wynosząca przeciętnie około 21 MJ/kg. Co ważne, może on być również używany w zautomatyzowanych kotłach ze zbiornikami opału i podajnikami. Warto też pamiętać, że przy spalaniu pelletu nie powstają będące przyczyną smogu pyły zawieszone, które pojawiają się podczas stosowania węgla.